

Одним із важливих і ключових питань НУШ є навчити дітей взаємодіяти у суспільстві. Для розвитку цих навичок можна успішно використовувати метод Соціальних історій Керол Грей (Carol Grey).
Соціальні історії – це інструмент соціального навчання, який можуть використовувати як батьки, так і професіонали для навчання та виховання дітей. Написання Соціальної історії починається зі збирання інформації, виявлення актуальної теми для навчання та розробки персоналізованого тексту та ілюстрації. Найчастіше Соціальні історії – це прості короткі ілюстровані розповіді на задану тему.
Все ж таки, для того, щоб скласти соціальну історію, варто дотримуватись схеми Керол Грей. Ця схема включає кілька описових, перспективних, директивних і стратегічних речень.

- Описові речення – розповідають про те, що люди роблять у конкретних соціальних ситуаціях і визначають, де ці ситуації відбуваються, хто в них бере участь, що ці люди роблять і навіщо.
- Перспективні речення – цей різновид речень описує реакції інших людей, щоб учень дізнався, як ситуацію бачать інші. Ці речення описують внутрішні стани людей, їхні думки, почуття та настрій.
- Директивні (наказові) речення описують бажані чи доречні дії в певних ситуаціях. Такі речення будуються у стверджувальній формі, пояснюючи в позитивних термінах, яка поведінка є бажаною. З цим різновидом речень потрібно бути дуже обережними, щоб не обмежувати можливості людини для прояву самостійних реакцій на соціальну ситуацію.
- Стратегічні речення визначають стратегії, які учень може використовувати, для подолання труднощів у різних ситуаціях. Зазвичай їх додають після написання всієї історії та, за можливості, прочитання її з учнем.

Співвідношення речень у соціальній історії: 1 директивне на 2–5 описових та перспективних. Для кращого засвоєння і сприймання інформації дітям, все ж краще оформити їх кольоровим шрифтом та ілюстраціями.
Наша гімназія активно використовує метод Соціальних історій. А саме учителями початкових класів було організовано творчу групу «Соціальні історії», в якій працюють над розширенням теоретичних знань з поданої теми, збагаченням скарбнички соціальних історій у приватній гімназії «Надія»; збиранням та систематизацією інформації; визначенням актуальної теми для навчання та розробки тексту і ілюстрації для відповідних соціальних історій. Було розроблено та впроваджено у навчально-виховний процес соціальні історії на наступні теми: «Нецензурні слова, та їх вплив на оточуючих», «Конфлікти, та їх вирішення». Дані історії вчителі застосовують на виховних годинах, а також інтегрують і використовують на уроках «Я досліджую світ».
Останні коментарі